Birkerød Kammermusikforening

(Mail videresendes automatisk til alle i bestyrelsen)

Program for 57. sæson 2020 - 2021

 

Hvis der er ledige pladser kan gæstebilletter købes i forhallen fra kl. 19.00,
hvor der også udleveres gratis billetter til børn og unge under 18 år.

2020-2021

Læs sæsonhæftet her

 


Onsdag
den 9. september
2020
kl. 19:30


Stabrawa Kvintet

Daniel Stabrawa, 1. violin
Maria Rabenberg, 2. violin
Bernd Rinne, bratsch
Kim Bak Dinitzen, cello
Galya Kolarova, klaver

 

Gabriel Fauré: Klaverkvintet Nr. 1 i d-mol, op. 89 (1890-94)
Antonín Dvořák: Klaverkvintet Nr. 2, A-dur, op. 81 (1887)

 


Tirsdag
den 6. oktober
2020
kl. 19:30


Marianna Shirinyan, klaver
Torleif Thedéen, cello

 

Ludwig van Beethoven: Sonate for klaver og cello, nr. 2, g-mol, op.5
Dmitrij Sjostakovitj: Sonate for cello og klaver, d-mol, op. 40 (1934)
Anton Webern: To romantiske stykker for cello og klaver (1899)
Richard Strauss: Sonate for cello og klaver, F-dur, op. 6 (1881, uropført i 1883)

 


Mandag
den 2. november
2020
kl. 19:30


Trio Con Brio

Soo-Jin Hong, violin
Soo-Kyung Hong, cello
Jens Elvekjær, klaver

 

Ludwig van Beethoven: Klavertrio op 1 nr. 3 i c-mol (1795)
Ludwig van Beethoven: 10 Variationer over
 Ich bin der Schneider Kakadu op. 121a (1824)
Ludwig van Beethoven: Klavertrio op. 97 B-dur Ærkehertugtrioen (1811)

 


Onsdag
den 16. december
2020
kl. 19:30


Trio Ondine

Erik Heide, violin
Jonathan Slaatto, cello
Martin Quist Hansen, klaver

 

Joseph Haydn: Klavertrio C-dur Hob. 27 (1797)
Ludwig van Beethoven: Klavertrio Gassenhauer B-dur op. 11 (1797)
Ludwig van Beethoven: Klavertrio B-dur op. 97 Ærkehertugtrioen (1811)

 


Tirsdag
den 2. februar
2021
kl. 19:30


David Oistrakh String Quartet

Andrey Baronov, 1. violin,
Rodion Petrov, 2. violin
Fedor Belugin, bratsch
Alexey Zhilin, cello

 

Felix Mendelssohn: Strygekvartet nr. 3 D-dur op. 44 nr. 1 (1838)
Dimitrij Sjostakovitj: Strygekvartet nr. 10 As-dur op. 118 (1964)
Pjotr Iljitj Tjajkovskij: Strygekvartet No. 1, D-dur op. 11 (1871)
Bela Bartók: 6 Rumænske folkedanse

 


Onsdag
den 3. marts
2021
kl. 19.30


Gustav Piekut, klaver

 

Leoš Janáček: V mlhách (I tågerne) (1912)
Alexander Scriabin: Klaversonate nr. 10, op. 70 (1913)
Alexander Scriabin: Poëme vers la Flamme, op. 72 (1914)
Franz Schubert: Klaversonate nr. 20 A-dur, D 959 (1828)

 


Tirsdag
den 23. marts
2021
kl. 19.30


Bennewitz Quartett

Jakub Fišer, 1. violin - Štěpán Ježek, 2. violin -
Jiří Pinkas, bratsch - Štěpán Doležal, cello

 

Bedrich Smetana: Strygekvartet nr. 2 d-mol (1883)
Léos Janáček: Strygekvartet nr. 1 “Kreutzer Sonate” (1923)
Ludwig van Beethoven: Strygekvartet nr. 15 a-mol op. 132 (1825)

 

Bemærk I det trykte program, som er udsendt til foreningens medlemmer, er ugedagen for nedenstående koncert anført til Onsdag. Selve datoen er trykt korrekt, men ugedagen er Mandag.


Mandag
den 19. april
2021
kl. 19:30


Ulla Miilmann, fløjte
Johan Krarup, cello
Ulrich Stærk, klaver

 

Felix Mendelssohn: Trio, d-mol (1839)
Philippe Gaubert: Trois Aquarelles (1921)
Blaž Pucihar: Full Moon

 


 

Tidligere koncerter

 

Mantzius
Haven
10. juli og
25. juli
kl. 15

Ida Riegels spiller og fortæller om sin selvbyggede cello og sine cykelture i Europa med celloen på bagagebæreren. Der er gratis adgang.

 


Alle koncerter foregår i Mantziusgårdens koncertsal

Johan Mantzius Vej 7A, Birkerød


Foreningen forbeholder sig ret til ændringer i programmet.