Birkerød Kammermusikforening

Program for 53. sæson 2016 - 2017


Onsdag
den 21. september
2016
kl. 19:30


Copenhagen Piano Quartet

Benedikte Damgaard (violin)
Kristina Vialova (bratsch)
Adam Stadnicki (cello)
Neel Teilmann (klaver)

Program

Otto Malling: Klaverkvartet, opus 80
Rune Glerup: Klaverkvartet
Johannes Brahms: Klaverkvartet nr. 1, g-mol


Mandag
den 10. oktober
2016
kl. 19:30


Blæserkvintetten Carion

Dóra Seres (fløjte)
Egils Upatnieks (obo)
Egīls Šēfers (klarinet)
David M.A.P. Palmquist (horn)
Niels Anders Vedsted Larsen (fagot)  

Program

György Ligeti: Seks bagateller
Franz Liszt: Mephistovals (programændring)
Dmitri Schostakovich: SchauSPIEL Suite
pause
L. v. Beethoven: Quintet, opus 103
Franz Liszt: Grandes Etudes de Paganini, nr. 6


Tirsdag
den 1. november
2016
kl. 19:30


Trio con Brio

Soo-Jin Hong (violin)
Soo-Kyung Hong (cello)
Jens Elvekjær (klaver)

Program

W.A. Mozart: Klavertrio nr. 5, E-dur
M. Ravel: Klavertrio, a-mol
B. Smetana: Klavertrio, g-mol, opus 15


Tirsdag
den 6. december
2016
kl. 19:30


Francine Vis og Christian Westergaard

Program

Gustav Mahler: Rückert-Lieder
Peter Heise: Gudruns sorg
Erich W. Korngold: Abschiedslieder, opus 14
Johannes Brahms: Zigeunerlieder, opus 103


Søndag
den 8. januar
2017


Nytårskoncert med Lyngby-Taarbæk Symfoniorkester og solister

Dirigent: Christian Schmiedescamp
Solist: Paolo Russo

Særskilt forsalg – nummererede pladser


Foto: Peder Krabbe

Program

C. Saient-Saëns: Bacchanale fra Samson & Dalilah
A. Piazzolla: Tango Apasionado/Milonga for three
C. Debussy: Fêtes fra Nocturnes
A. Piazzolla: Oblivion
A. Marquez: Danzon nr. 2,

A. Ginastera: Suite fra Estancia,
P. Russo: Il Segreto,
P. Russo: Corrientes y Callao,
H. Villa-Lobos: Bachianas Brassilianas nr. 5,
A. Piazzolla: Libertango,
P. Russo: Lelo Den Store


Torsdag
den 19. januar
2017
kl. 19:30


Ensemble Nordlys

Christine Pryn (violin)
Viktor Wennesz (klarinet)
Carl-Oscar Østerlind (cello)
Kristoffer Hyldig (klaver)

Program

Det Caribiske Eventyr
Kaspar Förster: Fra sonata a 3
Dietrich Buxtehude: Fra Triosonate
Jean Philippe Rameau: La Poule
Bent Fabricius-Bjerre: Peter von Scholten
Niels W. Gade: Noveletter for klavertrio
Carl Nielsen: Chaconne for klaver
Joseph Bologne Chevalier de Saint-George: Fra Sinfonia Concertante
Harry Burleigh: Deep River – for cello og klaver
Antonin Dvorak: Larghetto
Maurice Ravel: Sonate nr. 2 for violin og klaver
George Gershwin: 3 Preludes for klarinet og klaver
William Grant Still: Folk Suite nr. 4


Mandag
den 6. februar
2017
kl. 19:30


Quatuor Arod

Jordan Victoria (violin)
Alexandre Vu (violin)
Corentin Apparailly (bratsch)
Samy Rachid (cello)

Program

Mozart: Strygekvartet nr.1, G-dur, KV 80
Anton Webern: Fem satser for strygekvartet, opus 5
L. v. Beethoven: Strygekvartet nr. 8, e-mol, opus 59 nr. 2


Onsdag
den 1. marts
2017
kl. 19:30


Ensemble MidtVest og Esbjerg Ensemblet

Peter Kirstein (obo) EMV
Tommaso Lonquich (klarinet) EMV
Neil Page (horn) EMV
Yavor Petkov (fagot) EMV
Kerstin Thiele (fløjte) EE
Rachel Bullen (obo) EE
Ron Chen-Zion (klarinet) EE
Joke Wijma (horn) EE
Etienne Boudreault (fagot) EE
Christian Martinez (pauker)


Program

L.v. Beethoven: Symfoni nr. 7, A-dur, opus 92
Carl Reinecke: Oktet, B-dur, Opus 216


Tirsdag
den 4. april
2017
kl. 19:30


Alba String Quartet

Amalie Kjældgaard Kristensen: (violin)
Cecilie Hangaard Emtoft (violin)
Minna Rebecka Marie Svedberg (bratsch)
Theodor Lyngstad (cello)

 Program

Purcell: Fantasias for viols
Mendelssohn: Strygekvartet nr. 2, a-mol, op.13
Sjostakovitj: Strygekvartet nr. 8, c-mol, op. 110


Alle koncerter foregår i Mantziusgårdens koncertsal

Johan Mantzius Vej 7, Birkerød


Foreningen forbeholder sig ret til ændringer i programmet.
Som altid gives disse oplysninger uden ansvar for fejl, udeladelser og manglende opdatering.