BIRKERØD KAMMERMUSIKFORENING

 

47. SÆSON 2010-2011

 

Alle koncerter foregår i Mantziusgårdens Koncertsal

Johan Mantziusvej 7, Birkerød

 


 

Torsdag d. 16. september 2010 kl. 20

 

Arild Kvartetten

 

Tobias Durholm (violin)

Anna Zelianodjevo (violin)

Rafael Altino (bratsch)

Ingemar Brantelid (cello)

 

Robert Schumann: Strygekvartet nr. 2, F-dur, opus 41

C. F. E. Hornemann: Strygekvartet nr. 2, D-dur

Johannes Brahms: Strygekvartet nr.1, c-mol, opus 51

 


 

Tirsdag d. 28. september 2010 kl. 20

 

Primrose Piano Quartet

 

Susanne Stanzeleit (violin)

Robin Ireland (viola)

Andrew Fuller (cello)

John Thwaites (piano)

 

Gabriel Fauré: Klaverkvartet nr.1, c-mol, opus 15

William Hurlstone: Klaverkvartet, e-mol, opus 43

Johannes Brahms: Klaverkvartet nr.1, g-mol, opus 25

 


 

Onsdag d. 27. oktober 2010 kl. 20

 

Storstrøms Kammerensemble

 

Claude Debussy: To arabesker (arr. Niels Rosing-Schow)

Florent Schmitt: Harpekvintet. ”Suite en Rocaille”

Benjamin Yusupov: Memories

Robert Schumann: Klaverkvartet, Es-dur, opus 47

 

 


 

Tirsdag d. 30. november 2010 kl. 20

 

Trio Ismena

 

Monika Malmquist (violin)

Ida Nørholm (cello)

Christine Raft (klaver)

 

Jesper Koch: Klavertrio

Dmitrij Sjostakovitj: Klavertrio nr. 1, c-mol, opus 8

P. E. Lange-Müller: Klavertrio, opus 53

 


 

Søndag d. 16. januar 2011 kl. 16

 

Nytårskoncert (ekstra)

 

Lyngby-Taarbæk Symfoniorkester og solister

 

Festligt nytårsprogram

Det endelige program er endnu ikke fastlagt

Særskilt forsalg – nummererede pladser

 


 

Torsdag d. 27. januar 2011 kl. 20

 

Michelangelo Quartet

 

Mihaela Martin (violin)

Stephan Picard (violin)

Nobuko Imai (viola)

Frans Helmerson (cello)

 

Joseph Haydn: Strygekvartet, B-dur, opus76 nr. 4

Dmitrij Sjostakovitj: Strygekvartet nr. 2, A-dur, opus 68

Robert Schumann: Strygekvartet, a-mol, opus 41:1

 


 

Mandag d. 7. februar 2011 kl. 20 

 

Esbjerg Ensemble – “Farverige blæsere”

 

Gordon Jacob: Sextet (1956) for blæsere og klaver
Ludwig v. Beethoven: Trio (1786) for fløjte, fagot og klaver
Peter Maxwell Davies: Sea Eagel (1982) for solo horn
Peter Maxwell Davies: First Grace of Light (1991) for solo obo
Johannes Brahms: Trio i A-dur, op.114 (1891) for klarinet, cello og klaver

 


Fløjte: Kerstin Thiele
Obo: Rachel Bullen
Klarinet: Ron Chen-Zion
Horn: Joke Wijma
Fagot: Etienne Boudreault
Cello: Franz Ortner

Klaver: Katrine Gislinge

 

 


 

Onsdag d.2. marts 2011 kl. 20

 

Hrachya Avanesyan og Marianna Shirinyan

 

Hrachya Avanesyan (violin)

Marianna Shirinyan (klaver)

 

Bach: Chaconne from Partita No. 2 in D minor
Schumann: Violin Sonata No. 1 in A minor, Op. 105
------------
Dvorak: Sonatina in G major op. 100
Liszt: Rhapsonie Espagnole (klaver solo)
Tchaikovsky: Valse-scherzo
Rachmaninov: Elegy Op. 3, No. 1 in E-flat minor
Rachmaninov: Vocalise Op. 34, No. 14
Waxman: Carmen Fantasy.

 

 


 

Onsdag d. 23. marts 2011 kl. 20

 

Unge talenter fra Konservatoriet.

Opdateret d. 18.9.2011