BIRKERØD KAMMERMUSIKFORENING

43. SÆSON 2006-2007

Alle koncerter foregår i Mantziusgårdens Koncertsal

Johan Mantziusvej 7, Birkerød

 

Tirsdag den 19. september 2006 kl. 20

Trio con Brio

 

Soo-Jin Hong (violin)

Soo-Kyung Hong (cello)

Jens Elvekjær (klaver)

 

Joseph Haydn: Klavertrio, C-dur, Hob. XV:27

Maurice Ravel: Klavertrio, a-mol (1914)

Felix Mendelssohn-Bartholdy: Klavertrio, d-mol, opus 49

 

Onsdag den 18. oktober 2006 kl. 20

 

Københavns Kammersolister

 

Michael Malmgreen (violin)

Tanja Birkelund (violin)

Per Lund Madsen (violin)

Helena Højgaard Nielsen (violin)

Stine Hasbirk (bratsch)

Sune Ranmo (bratsch)

Lars Holm Johansen (cello)

Ulrikke Høst-Madsen (cello)

Søren Birkelund (klarinet)

 

Franz Schubert: Strygetrio, B-dur, D 471

W. A. Mozart: Klarinetkvintet, A-dur, K 581

Felix Mendelssohn-Bartholdy: Oktet, Es-dur, opus 20

 

Onsdag den 1. november 2006 kl. 20

 

Randi Stene, Henrik Brendstrup og Marie Rørbech

 

Randi Stene (mezzosopran)

Henrik Brendstrup (cello)

Marie Rørbech (klaver)

 

Johannes Brahms: Fem sange

Peter Heise: 2 fantasistykker for cello og klaver

Peter Heise: Solveigs sange fra Peer Gynt (Ibsen)

Johannes Brahms: To geistlige sange for mezzosopran, cello og klaver

Edvard Grieg: Fem sange

Edvard Grieg: Cellosonate a-mol, opus 36

 

 

Mandag den 4. december 2006 kl. 20

 

Tanja Zapolski og Toke Møldrup

 

Tanja Zapolski (klaver)

Toke Møldrup (cello)

 

Ludwig van Beethoven: 7 variationer, Es-dur, WoO 46

Over temaet ”Bei Männern welche Liebe fühlen

fra Mozarts opera “Tryllefløjten”

Leos Janacek: Pohádka (Eventyr)

Serge Prokofiev: Sonate, C-dur, opus 119

 

Søndag den 7. januar 2007 kl. 16

 

Nytårskoncert (ekstra)

Lyngby-Taarbæk Symfoniorkester

 

Festlig nytårsmusik med opera- og operettetoner

Programmet er endnu ikke fastlagt

Forsalg af nummererede pladser

Torsdag den 18. januar 2007 kl. 20

 

Trio Aristos

 

Szymon Krzeszowiec (violin)

Alexander Øllgaard (bratsch)

Jakob Kullberg (cello)

 

Ludwig van Beethoven: Strygetrio, c-mol, opus 9 nr. 3

Arnold Schönberg: Strygetrio, opus 45

Ernst von Dohnanyi: Strygetrio, Serenade, opus 10

 

 

Mandag den 5. februar 2007 kl. 20

 

Royal Danish Winds

 

Joakim Dam Thomsem (obo)

Adam Simonsen (klarinet)

Nikolaj von Scholten (fløjte)

Jørgen Bracht Nielsen (fagot)

Lasse Mauritzen (horn)

 

J.S. Bach: Koralpræludium

Jean Francaix: Kvintet nr. 1 for blæsere

John Harpinson: Kvintet for blæsere

Ludwig van Beethoven: Kvintet, Es-dur, opus 4

 

Tirsdag den 27. februar 2007 kl. 20

 

Oslo Strygekvartet 

 

Geir Inge Lotsberg (violin)

Per Kristian Skalstad (violin)

Are Sandbakken (bratsch)

Øystein Sonstad (cello)

 

Joseph Haydn: Kvartet, g-mol, opus 74 nr. 3, ”Rytterkvartetten“

Wilhelm Stenhammar: Kvartet nr. 3

Robert Schumann: Kvartet nr. 3, A-dur

 

Onsdag den 28. marts 2007 kl. 20

 

Unge Talenter

 

Mathias Reumert (slagtøj)

Stefan Bauer (saxofoner)

Tanja Zapolski (klaver)

 

Solo:

I. Xenakis: Rebonds

J.S.Bach: Suite for lut (arr. for marimba)

Hans Stubbe Teglbjerg: Nyt værk

F. Donatoni: Omar

Trio:

W. Rihm: Gegenstück

A. Clementi: Tre Ricercari

D.Milhaud: Scaramouche

M. Ravel: Pavane pour une Infante défunte

A. Zapolski: Burleske