Birkerød Kammermusikforening

Program for sæsonen 2005 - 2006

Torsdag, den 15. september 2005 kl. 20



Den Unge Danske Strygekvartet og Anne Øland



Klik på billedet for at komme til Den Unge Danske Strygekvartets hjemmeside




Klik på billedet for at komme til Anne Ølands hjemmeside



Bela Bartók: Strygekvartet nr. 5, B-dur
Johannes Brahms: Klaverkvintet, f-mol, opus 34


Onsdag den 5. oktober 2005 kl. 20


Max Artved og Marie Rørbech




Klik på billedet for at komme Marie Rørbechs hjemmeside




Max Artved



Carl Nielsen: To fantasistykker for obo og klaver, opus 2
W.A.Mozart: Sonate for violin og klaver, e-mol, KV 304 arr. for obo og klaver: Max Artved
Edvard Grieg: Tre lyriske stykker for klaver
W.A.Mozart: Sonate for klaver nr. 5, G-dur, KV 283
Camille Saint-Saëns: Sonate for obo og klaver, D-dur, opus 166
Johann Nepomuk Hummel: Tema & variationer, F-dur

Tirsdag den 1. november 2005 kl. 20


Kroger Kvartetten


Klik på billedet for at komme til Kroger Kvartettens hjemmeside


Alexander Øllgaard (violin), Maj Kullberg (violin), Martin Jochimsen (bratsch), Jacob Kullberg (cello)


Per Nørgård: Strygekvartet nr. 8: "Natten sænker sig som røg"
Ludwig van Beethoven: Strygekvartet nr. 11, f-mol, opus 95 (1810) "Quartetto Serioso"
Per Nørgård: Strygekvartet nr. 10: "Høsttidløs"
Johannes Brahms: Strygekvartet nr. 1, c-mol, opus 51:1

Mandag den 5. december 2005 kl. 20


Mario Ramón García




Manuel de Falla: Spanske Stykker ("Piezas Españolas")
Manuel de Falla: Fantasía Bética (1919)
Heitor Villa-Lobos: Babyens familie, hæfte 1 ("Prole do bebê")
Alberto Ginastera: Sonate nr. 1, opus 22

Søndag den 15. januar 2006 kl.16


Nytårskoncert
Ekstra koncert, arrangeret i samarbejde med Mantziusgården


Klik på billedet for at komme til LTSO's hjemmeside

"Musikalske perler"

Lyngby-Tårbæk Symfoniorkester

Dirigent: Frans Rasmussen
Solister: Tove Hyldgaard, Tonny Landy og Dario Campeotto

Mandag den 23. januar 2006 kl. 20


Ensemble MidtVest


Klik på billedet for at komme til Ensemble MidtVest's hjemmeside

Jill Widén (fløjte) vikar, Peter Kirstein (obo), Swante Wik (klarinet), Erik Sandberg (horn), Etienne Boudreault (fagot), Malin Nyström (violin), Vakant (violin), Sanna Ripatti (bratsch), Jonathan Slaatto (cello), Martin Quist Hansen (klaver)


W.A.Mozart: Kvintet for klaver og blæsere Es-dur KV 452
W.A.Mozart: Kvartet for obo og strygere F-dur KV 370
W.A.Mozart: Kvintet for klarinet og strygere A-dur KV 581
W.A.Mozart: Sonate for fagot og cello B-dur KV 292
W.A.Mozart: Divertimento for strygertrio Es-dur KV 563

Onsdag den 15. februar 2006 kl. 20


Copenhagen Classic


Klik på billedet for at komme til Copenhagen Classic's hjemmeside


Johannes Søe Hansen (violin), Arne Balk-Møller (violin), Ida Speyer Grøn (bratsch), Katrine Bundgaard (bratsch), Ingemar Brantelid (cello), Henrik Brendstrup (cello)


B. Martinu: Strygesekstet
Johannes Brahms: Strygesekstet, B- dur, opus 18
Peter Tjaikovskij: Strygesekstet, d-mol, opus 70, "Souvenir de Florence"

Tirsdag den 14. marts 2006 kl. 20


Michelangelo Quartet



Mihaela Martin (violin), Stephan Picard (violin), Nobuko Imai (bratsch), Frans Helmerson (cello)



Franz Schubert: Kvartetsats, c-mol, D 703
Dmitrij Sjostakovitj: Strygekvartet nr. 2, A-dur. Op. 68 (1944)
Bedrich Smetana: Strygekvartet nr. 1, e-mol, "Fra mit liv"

Torsdag den 6. april 2006 kl. 20


Trio Ismena



Monika Malmquist (violin), Ida Nørholm (cello), Christine Raft (klaver)



W.A Mozart: Klavertrio b-dur KV 502
Ib Nørholm: Klavertrio no.3 op.155 ( 1999 ) Essai in memoriam
M.Ravel: Klavertrio i a-mol

Torsdag, den 20. april 2006

Birkerød Kammermusikforenings ordinære generalforsamling
i
"Store sal" v. biblioteket.

Referat af generalforsamlingen

Formandens beretning

Alle koncerter foregår i Mantziusgårdens koncertsal

Johan Mantziusvej 5, Birkerød

Foreningen forbeholder sig ret til ændringer i programmet

Som altid gives disse oplysninger uden ansvar for fejl, udeladelser og manglende opdatering.