Birkerød Kammermusikforening

Program for sæsonen 2000 - 2001


Torsdag, den 14. september 2000 kl. 20

Esbjerg Ensemble med Nina Pavlovski


Sergej Prokofiev. Kvintet for obo, klaver, violin, viola og kontrabas, g-mol opus 39
Maurice Ravel: Chansons madécasses for sopran, fløjte, cello og klaver
Sergej Rachmaninov: Sange
Dimitrij Sjostakovitj: Romancer for sopran, klaver, violin og violoncel, opus 127

Mandag, den 9. oktober 2000 kl. 20

Trio Ondine

Martin Quist Hansen (klaver)
Erik Heide (violin)
Jonathan Staatto (cello)


Anders Nordentoft: Doruntine
Johannes Brahms: Trio for klaver, violin og violoncel, H-dur, opus 8
Maurice Ravel: Trio for klaver, violin og violoncel, a-mol

Onsdag, den 1. november 2000 kl. 20

Den danske Blæserkvintet

Verner Nicolet (fløjte)
Bjørn Carl Nielsen (obo)
Søren Birkelund (klarinet)
Bjørn Fosdal (horn)
Peter Bastian (fagot)


Wolfgang Amadeus Mozart: Kvintet for fløjte, obo, klarinet, horn og fagot, c-mol, Köchel 406
Peter Bastian: 5!
Carl Nielsen: Kvintet for fløjte, obo, klarinet, horn og fagot, opus 43

Torsdag, den 14. december 2000 kl. 20

Programændring

Anne Øland


Ludwig van Beethoven (1770-1827)
Sonate nr. 1 - op. 2, nr.1 i f-mol
Sonate nr. 13, Sonata quasi una fantasia - op.27, nr. 1, Es-dur
Sonate nr. 27 - op. 90, e-mol
Sonate nr. 23, "Appassionata" - op. 57, f-mol

Søndag, den 14. januar 2001 kl. 20

Nytårskoncert (ekstra)

Lyngby-Tårbæk Symfoniorkester


Dirigent: Peter Ettrup Larsen

Festlig nytårsmusik med opera- og operettetoner
Entré: 100 kr., medlemmer 50 kr.

Onsdag, den 24. januar 2001 kl. 20

Zapolski Kvartetten med Tanja Zapolski

Alexander Zapolski (violin)
Jacob Soelberg ((violin)
Tue Lautrup (bratsch)
Vanja Louro (cello)
Tanja Zapolski (klaver)


Ludwig van Beethoven: Strygekvartet nr. 11, f-mol, opus 95
Sergej Prokofiev: Strygekvartet nr. 1, h-mol, opus 50
Antonin Dvorak: Klaverkvintet A-dur, opus 81

Torsdag, den 22. februar 2001 kl. 20

Leipziger Streichquartett

Andreas Seidel (violin)
Tilman Büning (violin)
Ivo Bauer (bratsch)
Matthias Moosdarf (cello)

Ludwig van Beethoven: Strygekvartet nr. 4 c-mol, opus 18:4
Alban Berg: Strygekvartet, opus 3
Franz Schubert: Strygekvartet nr. 13, a-mol, Deutsch 804, "Rosamunde"

Tirsdag, den 27. marts 2001 kl. 20

Klarinettrio Morgan/Ullner/Toftemark

Lee Morgan (klarinet)
Niels Ullner (cello)
Lotte Toftemark (klaver)


Vagn Holmboe: "Eco", opus 186
Emil Hartmann: Serenade, A-dur, opus 24
Johannes Brahms: Trio, a-mol, opus 114

Onsdag, den 18. april 2001 kl. 20

Unge talenter fra musikkonservatoriet
Ensemble fra konservatoriets kammermusikklasse ved professor Tim Frederiksen

Schubert: Trio for klaver, violin og violoncel, Es-Dur, Deutsch 929
Messiaen: Quatuor pour la fin de temps

Tirsdag, den 24. april 2001 kl. 19:30
i
Byrådssalen

Birkerød Kammermusikforenings generalforsamling

Efter generalforsamlingen er bestyrelsen vært ved et glas vin, og vi får et musikalsk indslag ved Benedikte Damgaard (cello) og Jonas Frederik (klaver)

Denne side er opdateret den 27-03-2001 kl. 22:05